skip to Main Content
+90 262 332 18 41 kocaeliailedanismanligi@gmail.com
Kocaeli Özgüven Eksikliği Terapisi

Kocaeli Özgüven Eksikliği Terapisi

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINA BAĞLI

KOCAELİ AİLE DANIŞMA MERKEZİ

Kocaeli İrtibat Bilgileri

Cep No       : 530/7997341

Sabit No     : 262/3321841

Kocaeli Özgüven Eksikliği Terapisi

Genel olarak, kendini sosyal çevreden uzaklaşma, içe kapanıklık ve başaramama korkusu ile gösteren psikolijik probleme özgüven eksikliği denilmektedir. Özgüven kişinin kendi kendini sevmesi, aldığı kararların arkasında durması, her zaman başaracağına inanmasıdır. Özgüven eksikliğinin belirtilerini ve üstesinden gelme yollarını sizin için araştırdık.

Çeşitli yaşam tarzlarına bağlı olarak insanlarda farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum oldukça normaldir. Genellikle içine kapanık ve sosyal ortamlarda bulunmayan bireylerde bu psikolojik sorunlara daha fazla rastlanmaktadır. Diğer insanlarla iletişim halinde olmak ve sosyal çevreler edinmek insanların ruh sağlığı açısından fazlası ile önem taşıyan bir durumdur.

Bazı insanlarda içine kapanık olmanın ve çevreden uzak yaşamanın sonucunda özgüven eksikliği görülebilmektedir. Bu durumun daha başka pek çok nedeni bulunur ve genel olarak yaşam biçiminden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Ayrıca yetiştirilme tarzı da kişilerin özgüvenini belirleyen temel faktörler arasındadır. Bu nedenle anne babalar çocuk yetiştirirken temel eğitimlerin yanında, bu tarz kişilik özelliklerini de çocuklarına vermeye çalışmalıdır.

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

 

Şimdi dilerseniz özgüven eksikliği nasıl bir sorundur, nedenleri ve tedavisi nelerdir gibi bilgilerin yanında, çocuklarınızda özgüven eksikliği olduğunu ilk fark ettiğiniz anda yapılması gerekenleri öğrenelim.

 

Navigasyon

  1. Özgüven Eksikliği Nedir?2. Özgüven Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?3. Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?4. Özgüven Eksikliğini Önleme Yolları Nelerdir?5. Özgüven Eksikliğinin Tedavisi Nedir?6. Konu Hakkında Bilgilendirici Video
    7. Sonuç ve Okura Sorular 8. Okur Yorumları Bir cevap yazın 9. Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

Kocaeli Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven bir insanın kendi hayatıyla ilgili aldığı kararları gerçekleştirmek ve bunun arkasında durma konusunda kendine verdiği cesaret duygusudur. Bunun yanında özgüven kişinin, kendi aldığı kararların olumlu olduğunu düşünmesi, kendini sevmesi, yapabileceğine inanması, her konuda yeterli olduğunu bilmesi, kısaca kendini sevip inanması demektir. Bu duyguların eksikliği ise özgüven eksikliği dediğimiz psikolojik sorunu meydana getirmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin kendisinden memnun olmadığı ve sürekli olarak sıkılgan bir ruh hali içerisinde bulunduğu gözlemlenmektedir.

Kocaeli Özgüven Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Aynı ortamda yaşayan, aynı zeka düzeyine sahip ve aynı eğitimi almış insanları düşünelim. Hatta bir annenin yetiştirdiği iki çocuğu ele alalım. Biri gayet kendine güveniyor, her ortama rahatlıkla girip eğlenebiliyor; diğer ise tam zıttı yönde özgüven eksikliği yaşıyor. Görünen her şeyin eşit ve normal olduğu böylesi bir durumda, çocukta meydana gelen özgüven eksikliğinin mutlaka bir sebebi olmalı değil mi?

Biz genel olarak yazımızda hep çocuklar üzerinden anlatarak ilerledik. Zaten özgüven çocuk yaşta oluşur ve yapılan bazı yanlışlar da daha çocuk yaşta özgüven eksikliğinin oluşmasına sebep olur. Uzmanlar aşağıda saydığımız sebeplerin bir çocukta özgüven eksikliğine yol açtığını söylüyor;

  • Çocuğa yeterince güvenilmemesi
  • Başardığı zaman ödüllendirilmemesi veya bu duygunun yaşanmasına izin verilmemesi
  • Çocuğun yeteneklerinin görmezden gelinip, değerlendirilmemesi
  • Sorumluluk verilmemesi, her durum karşısında “sen yapamazsın” cümlesinin kurulması
  • Ceza odaklı davranışlar
  • Çocuğun yeterince özgür bırakılmaması
  • Başarısız olduğunda yanında durulmaması, yalnız bırakılması gibi etkenler bir çocukta özgüven eksikliği oluşmasının en önemli unsurları olarak görülüyor.

Kocaeli Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Özgüven konusunda sorun yaşayan insanlar, çevrelerindeki diğer insanlarla da iletişim kurmakta ve kendilerini ifade etmekte fazlası ile zorlanırlar. Özgüven eksikliği olan bir birey yaşamının her alanında sorun yaşayabilir. İş hayatı, sosyal çevre, diğer insanlarla olan ilişkiler ve kalabalık bir ortam bu kişiler açısından çeşitli problemleri de beraberinde getirir. Yapmış olduğu bir işte bile kusur ararlar ve diğer kişilerin bu yapılan iş karşısında memnun olmayacağını da düşünürler. Böyle olduğu zaman da üretkenliklerini kaybederler. Ayrıca sosyal bir ortama girmiş oldukları zaman kendilerini ifade etmekte, konuşmakta ve diğer insanlarla iletişim kurmaktan çekinirler.

Kocaeli Özgüven Eksikliğini Önleme Yolları Nelerdir?

Eğer birinde veya bir çocukta özgüven eksikliği benzeri bir durum sezdiyseniz, bunun ilerleyip kişiliğini tamamen etkisi altına almasına izin vermeden gereken önlemleri almalısınız. Özgüven eksikliği için en garanti yol psikolojik bir destek alınması olsa da bu sorunu yaşayan insanlar kendi iç dünyalarında da bunu çözebilirler. İlk olarak daha sosyal bir hayata girilmesi ve diğer insanlarla bağlar kurulması oldukça önemlidir.

Olumsuz olan düşüncelerin yerine, daha pozitif düşünülmesi de bu durumdan kurtulma aşamasında fazlası ile yardımcı olacaktır. Görünüş ve giyiminiz de özgüveninizin yerinde olması açısından önemlidir. Buna da dikkat ederek sorunu biraz daha azaltmayı sağlayabilirsiniz.

Özgüven eksikliği yaşayan bireylerin yapmış oldukları yanlışlardan bir tanesi de, sürekli olarak kendilerini eleştirmek ve yanlış olan yönlerini bulmaktır. Bu hatalardan da vazgeçip kendinizi daha az eleştirmeye başlar ve olumlu yönlerinizi daha ön plana çıkartmaya çalışırsanız, özgüven eksikliği gibi bir sorununuz varsa yakın zaman içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır.

Kocaeli Özgüven Eksikliğinin Tedavisi Nedir?

Bir insanın özgüven eksikliği problemini çözebilmesi için, öncelikle bu sorunun kendinde olduğunu kabul etmesi gerekmektedir. Sorunun ortadan kaldırılması için gerekli olan ilk aşama budur. Özgüven eksikliğini gidermek için psikolojik bir destek almak da oldukça önemli bir konudur. Bu yazı bilgihanem.com isimli siteden alınmıştır.

Kocaeli Özgüven Eksikliği Nasıl Gelişir?

Aşağılık duygusu, umutsuzluk gibi duyguları, genellikle evde, okulda veya işte yaşadığımız kimi olumsuz yaşam deneyimlerinden sonra ortaya çıkar. Örneğin, siz büyüme aşamasındayken, ebeveynleriniz size sağlıklı ve destekleyici bir çevre sağlayamamış olabilir. Size karşı çok eleştirel, talepkar ve/veya aşırı koruyucu olabilirler. Sonuç olarak, kendiniz hakkında olumsuz düşünmeye başlarsınız.
Aileden birini veya yakın bir arkadaşı kaybetmek. Örneğin: anne-babanızın boşanması, evinizden ilk kez ayrılıyor olmak (ailenizden ve arkadaşlarınızdan ayrı olmak), erkek/kız arkadaşınızdan ayrılmak.

Başarısızlık, hayal kırıklığı gibi olumsuz olayları bir deneyim gibi algılamaktansa,  bunların üzerinde fazla durmak.

Kendini veya yeteneklerini çok acımasız bir şekilde eleştirmek.

Olayların sonuçlarını,  gerçekte olduklarından daha kötü bir şekilde değerlendirmek.
Ailenizin ve arkadaşlarınızın, sizinle ilgili istek ve beklentilerini karşılayabilmek için çok fazla baskı hissetme ve bu durumun sizin kendi kimliğinizi geliştirmenize ve kendinize ait kararlar almanıza mani olması.

Gerçekçi olmayan hedefler belirleme.

Başarısızlık korkusu. Örneğin; bir dersinizden kaldığınızda, kendinizi bir dersten kalmış, iyi bir insan olarak düşünmektense, işe yaramaz ve başarısız biri olarak düşünmek.

Kocaeli Özgüveninizi Nasıl Arttırırsınız?

Kendiniz hakkında olumlu düşünün.
Gerçekçi olan ve beklentilerinizi karşılayan hedefler belirleyin. Makul seviyede hedefler belirleyin ki, böylece başardığınız şeyler, başta ulaşmayı düşündüğünüz hedeflerlere yakın olsun. Bu durum, özgüveninizi ve kendinizle ilgili memnuniyetinizi destekler. Psikolojinin öncülerinden William James şöyle der: “ Kendinden memnun olmak = Ne başardığımız / Başarmayı hedeflediğimiz şey ”

Bir şey başardığınızda kendinizle gurur duyun ve kendinizi ödüllendirin.
Kötü veya üzücü bir şey olduğunda, olumsuz düşüncelerinizin farkına varın. Tamamen duygularınızla hareket etmek yerine, içinde bulunduğunuz durum hakkında mantıklı olarak düşünün.

Zayıf taraflarınız yerine, güçlü taraflarınıza ağırlık verin. Belirli konularda, diğerlerine göre daha becerikli ve iddialı olduğunuzun ve hayatınızın her alanında mükemmel olmanın imkansız bir şey olduğunun farkına varın.

Yaptığınız ve başardığınız şeyleri sadece şansa bağlamayın. Bunun yerine, kişisel başarılarınız için kendinizle de gurur duyun.

Fikirlerinizi savunun. Diğer bir ifadeyle, başkalarının haklarını ihlal etmeden, kendi duygularınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı, ihtiyaçlarınızı, dürüst ve net bir şekilde ifade etmeyi öğrenin.

Haklarınıza sahip çıkmayı öğrenin ve sizin için makul olmayan isteklere “hayır” deyin. Fikirlerinizi açık ifade edebilme konusunda alacağınız bir eğitim, özgüveninizin gelişmesinde size çok yardımcı olabilir.

Yaşamınızda önemli olduğuna inandığınız sorunların bir listesini çıkartın. Daha sonra bunları iyileştirmenin veya değiştirmenin yollarını yazın. Bütün sorunlarınız tabii ki kolay ve hızlı bir şekilde çözülemez ama hemen harekete geçebileceğiniz bazı alanlar da olacaktır.

Kocaeli Özgüveni İyileştirmek için Hatırlanması Gerekenler

·    Kötü şeyler yerine iyi şeylere ağırlık verin.

·    Kendiniz hakkında olumlu düşünün.

·    Deneyimlerinizden ders çıkartın.

·    Gerçekçi hedefler belirleyin.

·    Cesaretli olun.

·    Öğrenmeye devam edin.

·    İşe yarar şeyler yapın.

·    Basitliğe önem verin.

·    Değişimi hoş karşılayın.

Kocaeli İrtibat Bilgileri

Cep No       : 530/7997341

Sabit No     : 262/3321841

 

Kocaeli Kariyer Polikliniği Kocaeli Merkezli Bir Bireysel Koçluk – Psikolojik Danışmanlık – Aile Danışmanlığı Merkezi olup, Türkiye’de 14 ilde şubesi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için lütfen arayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bizimle İletişime Geçin!
Back To Top