skip to Main Content
+90 262 332 18 41 kocaeliailedanismanligi@gmail.com
Evlilik Ve Uzun Ömürlü Olmasının Sırları

Evlilik ve Uzun Ömürlü Olmasının Sırları

Günümüzde çiftlerin ortak noktalarından birisi de mutlu bir evliliklerinin olmasıdır. Evlilik yaşamları süresince her çiftin kendilerine göre hayal ve istekleri olmaktadır. Evliliklerde çiftlerin kendilerini birbirlerine karşı ne kadar yakın hissettikleri ve ne kadar bağlı oldukları uzun süre boyunca devam etmesindeki en önemli etkenlerdendir. Kurulan güçlü iletişim, arada yaşanan anlaşmazlıkların yapıcı bir şekilde çözümlenebilmesi, her iki taraf içinde tatmin edici bir duygusal yakınlığın olması, iyi ve mutlu bir evliliğin temel taşlarındandır. Aynı zamanda maddi olarak gelgitler yaşamayan çiftlerin gelmiş oldukları aileleri ile de olumlu ilişkilerinin olması da evliliklerin uzun ve mutlu bir şekilde sürdürülmesi ile ilişkili olmaktadır.

Olumsuzlukla sonuçlanan evliliklere bakıldığında özellikler erken yaşlarda ( 20 li yaşların başı ya da daha erken yaşlarda) yapılan evlilikler risk unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü erken yaşlarda fiziksel beğeni, aşk gibi etkenlere bağlı olarak evlilik kararı alınabilmektedir ve beğeni ve çekiciliklere dayalı ilişkiler uzun ve mutlu bir evlilik için yeterli olmamaktadır. İleriki yaşlarda yapılan evliliklerde ise kişiler kendilerinin ve bir ilişkiden beklentilerinin daha net bir şekilde farkında olmaları dolayısıyla daha sağlıklı bir şekilde karar verebilmektedirler. 

Evlilik kararını vermeden önce de iyi düşünmek gerekir. Çünkü tanıştıktan kısa bir süre sonra evlenen kişilere bakıldığında henüz yeterince birbirlerini tanıyamamaktan kaynaklanan sorunlar yaşanabilmekte ve bu da ilişkinin huzurunu bozabilmektedir. Evlilik ile ilgili çevresel kaynaklı faktörler de üzerimizde etkili olabilmektedir. Örneğin toplumda zıt kutupların birbirlerini çektikleri gibi inanış vardır. Ancak ilgi alanları, değerler, karakter özellikleri, tutumlar gibi etkenler bakımından benzerlik gösteren çiftler daha uzun süreli ve mutlu bir ilişki yaşamaktadırlar. Evliliğin en önemli kriterlerinden birisi de iyi ve kaliteli bir iletişim kurabilmektir. Sürekli olarak haklı-haksız olanı bulma üzerine yapılan tartışmalar, eleştirel bir şekilde yapılan konuşma şekilleri, olumsuz sıfatlarla yapılan hitaplar maalesef ki çiftlerin birbirlerinden uzaklaşmalarına neden olmaktadır. O yüzden eşler arasında iyi bir iletişim olmasına dikkat edilmeli ve eşler birbirlerine karşı saygılı olmalıdırlar.

Mutlu bir evlilik sürebilmek için de öncelikle kendimizin de mutlu olmamız gerekir. Çünkü eğer biz mutlu olamazsak ne yaparsak yapalım karşımızdaki kişiye de mutsuzluğumuzu yansıtacak ve paralel olarak karşımızdaki kişi de mutsuz olacaktır. Anlayış, hoşgörü, şefkat, emek, sabır ve fedakarlığa dayalı ilişkilerde çiftler uzun ve mutlu süreli ilişki yaşamaktadırlar. Aynı zamanda eşlerinin fikirlerine saygı gösteren kişilerin ilişkileri de uzun süreli olmaktadır. 

Evliliği monotonluktan kurtarmak için ara sıra yenilikler, sürprizler yapılmalıdır. Karşımızdaki kişiye beklenmedik sürprizler yapmak ilişkiyi canlı tutmaktadır. Evlilik de ‘’biz’’ vurgusu da çok önemlidir. Biz sözcüğü ne kadar çok kullanılırsa karşımızdaki kişinin de bize olan güveni artacaktır. 

Evlilik Danışmanlığı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Aile İle İlgili Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bizimle İletişime Geçin!
Back To Top